486418-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
European Social Survey runda 9; datainsamling, Sverige.
Referensnummer: FS 2.1.2 1972-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser genomförande av European Social Survey runda 9; datainsamling i Sverige.
I uppdraget ingår urvalsbearbetning, förarbete, datainsamling, efterarbete och posthantering. Metoden är besöksintervjuer av ca 2000 personer. Fältarbetsperioden är hösten 2018. European Social Survey är en akademiskt driven tvärnationell undersökning som har genomförts vartannat år i Europa sedan 2001 i över 30 europeiska länder och är rankat som ett av Europas 30 viktigaste forskningsprojekt alla kategorier av Europeiska kommissionen och European Science Foundation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79320000 Opinionsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen