Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall
Referensnummer: AÖS2018.0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Avfallshantering Östra Skaraborg (AÖS) inbjuder till anbudsgivning avseende transporter av avfall från 15 återvinningscentraler samt omlastat hushållsavfall från 3 platser. Därutöver innehåller avtalet viss containerhämtning av hushållsavfall vid några restauranger etc samt hämtning av grovavfall på kund (kommuninvånares) begäran.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen