486486-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blåsvolymmätare
Referensnummer: RS/223167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland genomför denna upphandling som avser avtal på blåsvolymmätare med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Utrustningen ska ha separat skärm och vara monterad på mobilt bord/stativ med hållare för tillhörande probe.
Användningsområde är urinblåsvolymmätning inom sluten- och öppenvård.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utrustningen ska användas för urinblåsvolymmätning inom sluten- och öppenvården, främst dagtid, men även vid akut verksamhet, vilket medför stor vikt vid att användarvänligheten är god.
Det uppskattade behovet under avtalsperioden är 30-50 st Blåsvolymmätare.