Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyg 2017.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges geologiska undersökning - SGU inbjuder till anbudsgivning i upphandling av flygtjänst för flyggeofysiska undersökningar i enlighet med avsnitt tre (3) i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen omfattar flyggeofysiska undersökningar i Sverige som genomförs genom mätning från flygplan på låg höjd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71354200 Flygkartstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen