Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenader inom Hastighetsplanen Trafiksäkerhetshöjande åtgärder
Referensnummer: Prel
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att genomföra en ramavtalsupphandling avseende entreprenadarbeten inom hastighetsdämpande åtgärder omfattande markarbeten för om- och tillbyggnad av gator, gång- och cykelbanor med angränsande ytor samt tillhörande anläggningar, uppdelat på ett flertal åtgärdsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet upphandlas som ett ramavtal.
Entreprenaden omfattar markarbeten för om- och tillbyggnad av gator, gång och
cykelbanor med angränsande ytor samt tillhörande anläggningar.