486635-2018 - ÄndringSverige-Vänersborg: Nyhetsbyråtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebevakning
Referensnummer: RS2017-05940
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en mediebevakningstjänst med möjlighet till analys av det dagliga innehållet i dags- och fackpress, etermedier, på internet och i de sociala medierna. Behovet av en daglig medibevakning gäller både organisationen som helhet och de enskilda verksamheterna.
Bevakningen behövs framförallt av tre skäl:
— För att få så kallade "early warnings" om VGR och dess verksamheter,
— För att följa, få förståelse för och påverka mediebilden av VGR och dess verksamheter,
— För att kunna göra medieanalyser för kortare och längre perspektiv.
Avtalet planeras gälla 2 år från och med 1.1.2019 med möjlighet till förlängning maximalt 24 månader.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en leverantör.
Anbud kan lämnas på hela upphandlingen.