486751-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Södertälje: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2074 Utvecklingskonsult Södertälje kommun
Referensnummer: TI 2018-2074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi upphandlar konsultstöd för initiering, att bygga och starta upp ett antal komplexa samhällsbyggnadsprojekt. Projekten är av den sort där uppdraget går över flera organisatoriska gränser inom kommunkoncernen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71410000 Stadsplanering, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi behöver upphandla konsultstöd för initiering, att bygga upp och start av ett antal komplexa samhällsbyggnadsprojekt. Projekten är av den sort där uppdraget går över flera organisatoriska gränser inom kommunkoncernen. Projekten inkluderar även andra aktörer (kommuner/statliga instanser/företag) utanför kommunen. Projekten ska överlämnas till ordinarie verksamhet efter att dessa har etablerats.
Kravprofil:
— Leda komplexa samhällsbyggnadsprocesser med erfarenhet från flera kommuner
— Kvalificerad ledarerfarenhet minst 10 år, erfarenhet av ledarskap i kommunledande befattning
— Högskoleutbildning, kvalificerad vidareutbildning i ledarskap