486765-2023 - ResultatSverige-Alingsås: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 2018.190 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende revisionstjänster enligt
nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Denna offentliga upphandling ska leda till ett ramavtal som tecknas med en (1) leverantör.
Anbudsgivning sker enligt villkor i dessa upphandlingsdokument.
Samtliga av kommunens bolag, kommunalförbund och stiftelser är delaktiga i upphandlingen och uppdrar åt Alingsås kommun via upphandlingsenheten, att genomföra upphandlingen genom lämnade fullmakter.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regim, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Det totala värdet för denna upphandling är cirka nio (9) miljoner SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen och dess bolag
Besöksadress:KommunledningskontoretUpphandlingStora torget 1441 81 Alingsås
"Alingsås är den moderna mötesplatsen med småstadens fördelar och storstadens möjligheter".
Alingsås kommun ligger i Västra Götalands län och har en befolkning på runt 40 000 personer. Kommunen är indelad i tio olika förvaltningar/nämnder och äger sex kommunala bolag. Kommunen är stadens största arbetsgivare med drygt 3000 anställda.
För mer information om beställarens organisation se https://www.alingsas.se/
Samtliga av kommunens bolag, kommunalförbund och stiftelser är delaktiga i upphandlingen och uppdrar åt Alingsås kommun via upphandlingsenheten, att genomföra upphandlingen genom lämnade fullmakter. 2018 ser koncernen ut som nedan, vilket kan förändras under avtalsperioden och leverantören ska tillgodose behoven för samtliga verksamheter inom koncernen.
Alingsås kommun, organisationsnummer 212000-1553.
AB Alingsås Rådhus (ABAR), organisationsnummer 556656-2244.
Fastighetskoncernen Alingsås Rådhus AB (FARAB), organisationsnummer 559075-0401.
Alingsås Energi Nät AB, organisationsnummer 556402-5905.
Alingsås Energi AB, organisationsnummer 556499-0413.
Fabs AB, organisationsnummer 556048-9162.
AB Alingsåshem, organisationsnummer 556401-2374.
Spiken Fastighets kommanditbolag, organisationsnummer 969746-9014.
Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund (AVRF), organisationsnummer 222000-2535.
Stiftelsen Nils Trolle-Lindgren stipendiefond, organisationsnummer, 864000-5305.
Bild: Koncernbild (Kommunalförbundet Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund och Stiftelsen Nils Trolle-Lindgren är ej med på bilden).
Objekt och omfattning
Det totala värdet för denna upphandling är cirka nio (9) miljoner SEK. Värdet baseras på tidigare års uppgifter och är endast ett riktvärde. Den faktiska volymen kan därmed bli såväl högre som lägre. Beställaren lämnar inga volymförpliktelser.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar med mera som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Avtalets omfattningUpphandlingen omfattar:
Sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder och styrelser samt Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund (AVRF)
Sakkunniga biträden till lekmannarevisorerna i kommunens företag
AB Alingsås Rådhus (ABAR)
Fastighetskoncernen Alingsås Rådhus AB (FARAB)
Fabs AB
AB Alingsåshem
Alingsås Energi Nät AB
Alingsås Energi AB
Spiken Fastighets kommanditbolag
Auktoriserade revisorer (huvudansvarig och granskningsledare) till ovanstående bolag samt
Stiftelsen Nils Trolle-Lindgren stipendiefond