486805-2022 - ResultatSverige-Landskrona: Garageportar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyinstallation och service av portar
Referensnummer: 2022/443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44221240 Garageportar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för nyinstallation och service av UMs (Upphandlande Myndighet) portar. UM är i behov av att byta ut ett större antal portar och av den anledningen behöver UM ett ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym för avtalsperioden är ca 3 000 000 kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 3 750 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 2+1 år.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.