Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hardware Security Module inklusive service, support och tjänster
Referensnummer: 2022-2961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvårdens två (2) befintliga Hardware Security Module, nedan förkortat HSM, inklusive kringutrustning, service, support och underhåll behöver förnyas. Kriminalvården avser att teckna avtal med en (1) leverantör för att uppfylla behovet.
Information om upphandlingen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen