486838-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av personskyddstjänster.
Referensnummer: 2017-00764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken avser upphandla två ordinarie personskyddare motsvarande två heltidstjänster, varav en är teamledare. Båda personskyddarna ska vara stationerade i Stockholm.
Därtill ingår en möjlighet att avropa från en pool om ytterligare minst fyra personskyddare, varav tre personskyddare ska kunna sättas in i tjänst på kort varsel.
Anbudsgivaren ska även inom ramen för denna upphandling kunna tillhandahålla personlarm, tekniska säkerhetsundersökningar (TSU) samt specialtekniska tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen