486858-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, reparation och underhåll av storhushållsutrustning och professionell tvättstugeutrustning
Referensnummer: KS20/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar myndigheternas behov av service, underhåll och reparation av storhushållsutrustning (kokgrytor, kombiugnar, diskmaskiner, värmeskåp med mera) samt professionell tvättstugeutrustning och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Upphandlingen kommer att göras i två delar. Anbudsområde A - Service, underhåll och reparationer av storhushållsutrustning.
Anbudsområde B - Service, underhåll och reparationer av professionell tvättstugeutrustning. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde.
Observera att i denna upphandling ingår inte;
- Varbergs Fastighets AB:s restaurangkök.
- Service eller reparationer av av kyl och frys.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Föregående års (2017-01-01- 2020-11-30) volym var för:Varbergs Kommun; ca 3 miljoner för området service och reparationer av storhushåll och 3,1 miljoner för området tvättstugeutrustning.
Varbergs Fastighetsaktiebolag; för området service och reparationer av storhushåll 370 000 och för området tvättstugeutrustning 30 000 kr.
Det kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas
Anbudsområde B - Service, underhåll och reparationer av professionell tvättstugeutrustning.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde.Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Takvolym för ramavtal för respektive anbudsområde;A - Service, underhåll och reparationer av storhushållsutrustning - 3 960 000 SEK. B - Service, underhåll och reparationer av professionell tvättstugeutrustning - 3 756 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelenmed synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
- VFAB:s restaurangkök.