Huvudsaklig CPV-kod 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
I projektet ingår nybyggnation av två nya färjelägen FL 7 och FL 8 i form av en ny pir i yttre hamnbassängen, med uppmarschområde på utfyllnadsområde utfyllt med bland annat muddermassor strax öster om de blivande färjelägena/piren samt muddringsarbeten, utfyllnadsarbeten samt nybyggnation av en ny vågbrytare i sydöst samt förlängning av befintlig vågbrytare i sydväst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244100 Marina anläggningar, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen