See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - El, Hiss och Belysning
Beskrivning: Tekniska konsulttjänster inom Elsystem,Hisskonstruktion och Belysning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tekniska konsulter - Elsystem
Beskrivning: Kompetensområdet omfattar konsulttjänster i syfte att säkerställa kostnads- och energieffektiva samt långsiktigt hållbara elsystemlösningar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96189:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09310000 Elektricitet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tekniska konsulter - Hisskonstruktion
Beskrivning: Kompetensområdet omfattar konsulttjänster i syfte att säkerställa kostnads- och energieffektiva samt långsiktigt hållbara anläggningar för vertikal transport. Uppdragen inom kompetensområdet rör ofta projektering av hissar eller andra vertikala transportsystem för kommunens fastigheter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96189:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 42416100 Hissar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Tekniska konsulter - Belysning
Beskrivning: Kompetensområdet omfattar konsulttjänster med syfte att säkerställa energieffektiva och trygga ljusmiljöer. Uppdragen inom kompetensområdet rör ofta belysningstekniska utredningar, planeringar och projekteringar vad avser ljusdesign i huvudsakligen exteriör miljö för mark och anläggning. Uppdragen kan efterfrågas vid exploatering, drift, underhåll och om-, ny- och tillbyggnation m.m.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96189:Lot:3
Ytterligare klassificering (cpv): 31527260 Belysningssystem