487089-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Installation av elektrisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elinstallationer
Referensnummer: 0417-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Elinstallationer för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Upphandlingen är uppdelad i två områden:
Del 1: Serviceentreprenader: ombyggnationer, större utökningar och nyinstallationer av elanläggningar. I avtalet ingår även konsultation/projekteringstjänster.
Del 2: Servicearbeten: service och reparationer samt mindre anpassningar i befintliga elanläggningar.
Kommunen har för avsikt att teckna avtal med 2 Leverantörer/Entreprenörer för del 1 och 3 Leverantörer/Entreprenörer för del 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51110000 Installation av elektrisk utrustning, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser till större delen tjänster inom elområdet men det kommer även förekomma materialköp. Mängden avrop är helt beroende på de behov som kommer att uppstå under avtalsperioden gällande elinstallationer inom koncernens befintliga fastighets- och anläggningsbestånd.