2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyelse Karstorpsverket etapp 1 (2)
Beskrivning: Karstorp värmeverk (Karstorp) byggdes 1972 som Västervik fjärrvärmeproducerande värmeverk. För närvarande finns två stycken 10 MW oljepannor (P5 och P6). Genomförandet av moderniseringen delas upp i etapper. Denna upphandling avser Etapp 1 och inom denna etapp planeras installation av två nya oljepannor för anslutning mot befintligt el-, olja-, rökgas- och fjärrvärmesystem. Ett viktigt mål med Etapp 1 är att Anläggningen ska vara i drift under driftsäsong 2025/2026.
Intern identifierare: U-084-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Förnyelse av Karstorpsverket - Etapp 1