487171-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Balingsnäs lekplats
Referensnummer: UH-2023-140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyanläggning av parkanläggning innefattande bl a:
- nyanläggning av lekplats
- nyanläggning samt kompletteringar av ytskikt
- belysningsåtgärder
- planteringar
Balingsnäs lekplats ska byggas i västra Balingsnäs i Huddinge kommun.
Lekplatsen ska byggas på en yta norr om Dalgångsslingan och söder om
Champinjonvägen. Ett gång- och cykelstråk löper genom ytan och förbinder
Dalgångsslingan med Champinjonvägen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112723 Utformning av lekplatser, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar Nybyggnation av Balingsnäs lekplats.