Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel, Göteborg
Referensnummer: 22/130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Förutsättningar för uppdraget
Allmän beskrivning
Upphandlingen omfattar en entreprenad avseende drift (tillsyn och skötsel) och visst underhåll (planerat underhåll och avhjälpande underhåll), inklusive optimering, under barmarksperiod och snöperiod av i entreprenaden ingående utvändiga markytor (objekten eller områden). Under snöperiod ska Leverantören ha jour (vinterväghållningsberedskap) dygnet om.Upphandlingen omfattar avtal med en Leverantör.För mer information om entreprenaden, se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen