48729-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Motorfordon
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbilspoolstjänst
Referensnummer: C 2018-0822
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Chalmers avser att upphandla elbilspoolstjänst till Chalmers högskola (centralt). Bilpoolen ska möjliggöra ett miljöeffektivt tjänsteresande för Chalmers anställda och tillfredsställa personalens behov av bil i tjänsten under de tider och omfattning som framgår i upphandlingsdokumentet. Övrig tid står bilarna till leverantörens förfogande för uthyrning till andra kunder.