487310-2020 - ResultatSverige-Mölndal: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Spårvagnsdepå Ringön Etapp 2
Referensnummer: 19/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Spårvagnsdepå Ringön är en viktig del i den satsning som görs i regionen på kollektivtrafiken. Depån behövs för att hantera en framtida utökning av spårvagnstrafiken samt avlasta befintliga depåer. Depån ska användas för tillfällig uppställning, verkstadsarbeten och daglig service.
Upphandlingen avser en totalentreprenad för etapp 2 i projektet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213300 Byggnader för transport, 45213350 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till olika transportsätt, 45213352 Byggnation av servicedepå, 45234121 Spårvägsarbeten, 45234126 Anläggningsarbete för spårvägslinje, 45234127 Anläggningsarbeten: spårvagnsstallar, 45234129 Spårläggning för stadsjärnvägar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen