487402-2022 - PlaneringSverige-Linköping: Tillhandahållande av programvara
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Städsystem
Referensnummer: LiU-2022-03514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet bjuder in till en RFI gällande städsystem.
Inledning
Inför kommande upphandling av städsystem bjuder Linköpings universitet (LiU) in er till denna RFI (Request For Information) i vilken vi ber er besvara olika frågor.
Information från branschen och synpunkter från potentiella anbudsgivare är viktigt för vårt kommande upphandlingsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lokalvårdsenheten utför daglig lokalvård I LiU:s lokaler där sanitetsstädning är en stor del.
Åtgången av hygienmaterial är hög och nyttjandet av lokaler och framför allt sanitetsutrymmen har ökat, bl.a. med anledning av ökat studentantal men också användande av lokaler fördelat på större del av dygnet. Detta gör att det är nödvändigt att ha koll på besöksantal samt åtgång på hygienmaterial för att det alltid ska finnas tillgång till t.ex. pappershanddukar, toalettpapper och tvål. Lokalvårdsenheten har under de sista åren sett det nödvändigt med ett städsystem som både beräknar materialåtgång och som ger tillgång till städrutiner, statistik och meddelandefunktioner. För att förenkla hanteringen är det nödvändigt med läsplattor (eller liknande verktyg) placerade på städvagnar för att med hjälp av WiFi lösa det dagliga städuppdraget och därmed effektivisera rutinerna. Två av våra campus önskar ha en integrerad lösning gällande städsystem