487425-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Redovisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomi-, upphandling- och lönetjänster för Vellinge kommun
Referensnummer: 2022/375
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211000 Redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar administrativt upphandlingsstöd, ekonomi- och löneadministrativa tjänster.
Leverantören ska ansvara för administrativt upphandlingsstöd vid upphandlingsprocesser enligt LOU.
Leverantören ska ansvara för samtliga rutiner och processer som förekommer inom en normal kommuns ekonomiavdelning och kommunala bolags ekonomiavdelning
Leverantören ska ansvara för samtliga rutiner och processer som förekommer inom en normal kommuns löneavdelning och kommunala bolags löneavdelning.
Upphandlingen bedöms omfatta upphandlinsstöd 0,7 mkr, ekonomitjänster 22,0 mkr och lönetjänster 6,0 mkr per år, totalt 28,7 mkr per år under avtalsperioden enligt den fördelning som framgår av avsnitt 4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211000 Redovisning, 79211100 Bokföring, 79211110 Lönehantering, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen