2. Förfarande
Förfarande
Titel: PT89 Slagnäs
Beskrivning: Ny station i Slagnäs. 130/40/20 kV. Arjeplogs kommun.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Slagnäs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94530:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31213000 Distributionsutrustning, 31321000 Kraftledningar, 31320000 Kraftledningskablar, 31321300 Högspänningskabel, 31321100 Starkströmsluftledningar, 31682400 Elektrisk utrustning för luftledningar och luftkablar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg