2. Förfarande
Förfarande
Titel: Panncentral Tjurkö
Beskrivning: Affärsverken önskar uppföra en ny panncentral för fliseldning på platsen vid det nerlagda reningsverket på Tjurkö. Anläggningen ska bestå av två flispannor med effekten 500kW vardera och ska kunna förse ett mindre fjärrvärmenät med värme. Den tekniska utrusningen och byggnad för pannor handlas upp som en enhet. Markarbeten och angränsande gjutarbeten handlas upp separat. Anläggningen planeras leverera värme under fjärde kvartalet 2024. Flislogistiken ska ske med containers med volymen 40kbm.
Intern identifierare: 2024/31 2.6.1
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42113390 Bränngassystem
Ytterligare klassificering (cpv): 42131142 Reglerventiler, 42131143 Flödesstyrande ventiler, 42131144 Processtyrningsventiler, 42131146 Backventiler, 42131147 Säkerhetsventiler, 42131148 Stängventiler, 42160000 Panncentraler, 42340000 Ugnar, ej för hushållsbruk, 42341000 Kommersiella ugnar, 42390000 Delar till ugnsbrännare eller ugnar, 42515000 Fjärrvärmepanna, 44164300 Rörmaterial, 44164310 Rör och armatur, 44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl, 44611000 Tankar, 44611400 Lagringstankar, 44611420 Slamtankar, 44611500 Vattentankar, 44621200 Värmepannor, 44621220 Centralvärmepannor, 44621221 Delar till centralvärmepannor, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45232141 Värmecentral, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71322200 Konstruktion av rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000