487709-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for information (RFI) gällande system för planering, genomförande och uppföljning av polisiär verksamhet
Referensnummer: A192.328/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten vill inför en eventuell kommande upphandling inhämta information om det finns företag på marknaden som har färdiga system för planering, genomförande och uppföljning av aktiviteter som levererats till polisiära organisationer.
Med aktiviteter för polisiär verksamhet avses här aktiviteter som utförs av polispersonal i syfte att förebygga och bekämpa brottslig verksamhet.
Polismyndigheten önskar få en bättre förståelse för marknadens mognad, kompetens och möjligheter för att kunna skapa bra, tydliga och relevanta upphandlingsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen