487727-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av infrastruktur Östra Tyresö och Tyresövägen i strategisk partnering för Tyresö kommun
Referensnummer: 2018/KSUH 0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av anläggningsarbeten där entreprenaden ska genomföras i strategisk partnering.
Östra Tyresö utvecklas från fritidshusområden till mer permanentboende. Kommunalt vatten och avlopp, nya vägar samt kanalisation och ny belysning ska anläggas. Utbyggnaden kommer att ske etappvis. Samtidigt pågår planering av framkomlighetsåtgärder (gångtunnlar, rondeller och ett tredje körfält) längs med Tyresövägen från Bollmoravägen till Strandallén. Planeringen för utbyggnaden löper fram till ca år 2030.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen