Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kyl- och frys vid laborativ verksamhet.
Referensnummer: UH-2016/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39711121 Frysboxar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ämnar tillgodose behovet av kyl- och frys avseende laboratorieverksamhet för Uppsala universitetet. Upphandlingen är uppdelad i separata områden. Områden är lågtempfrys, laboratoriekyl- och frys, gnistfri kyl- och frys samt explosionssäker kyl- och frys.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39711121 Frysboxar, 39711110 Kylfrysar, 39711123 Frysskåp, 39711124 Industrifrysar, 39711100 Kylskåp och frysar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen