See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ortopedtekniska tjänster Region Sörmland och Region Västmanland
Beskrivning: Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ortopedtekniska tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen avser ortopedtekniska tjänster vilket omfattar ansvar för och drift av den ortopedtekniska verksamheten med avseende på måttagning, tillverkning, utprovning, anpassning, modellframställning, reparation och underhåll samt service av ortopedtekniska hjälpmedel. Uppdraget omfattar också konsultservice samt medicinsk, teknisk och administrativ uppföljning av tillhandahållna hjälpmedel i exempelvis olika teamverksamheter som gåskola, habiliteringsteam, diabetesteam, sårvårdsteam och fotteam. Avseende avtalsområde 1 Ortopedteknisk avdelning, ska Leverantören driva ortopedteknisk avdelning (OTA) i köparens lokaler på sjukhus enligt nedan: Region Sörmland: • Mälarsjukhuset i Eskilstuna • Nyköpings Lasarett i Nyköping • Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm Region Västmanland: • Västmanlands Sjukhus i Västerås Uppdraget omfattar följande produktgrupper inom avtalsområde 1: • Extremitetsproteser (Nedre och övre) • Extremitetsortoser (Nedre och övre) • Spinala ortoser • Ortopediska skor och skoinlägg inklusive skoanpassningar • Bröstproteser Avseende avtalsområde 2 Formgjutna sitsar, ska Leverantören leverera ortopedtekniska tjänster inom området formgjutna sitsar enligt upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar följande produktgrupper inom avtalsområde 2: • Formgjutna sitsar • Övriga tillhörande produkter enligt prislistan Anbud ska lämnas för minst ett av avtalsområdena i denna upphandling. Anbud kan lämnas för samtliga avtalsområden i denna upphandling. Köparen avser att teckna upphandlingskontrakt med en (1) leverantör för avtalsområde 1 och en (1) leverantör för avtalsområde 2 enligt ovan. En leverantör som tilldelas upphandlingskontrakt för ett avtalsområde kan även tilldelas upphandlingskontrakt för det andra avtalsområdet. Upphandlingskontrakt tecknas med samma leverantör(er) för båda regionerna. Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, IN-IN19-0104, som löper ut 2027-04-30.
Intern identifierare: IN-IN26-0151
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85111600 Ortopediska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1794606-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ortopedteknisk avdelning
Beskrivning: Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ortopedtekniska tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen avser ortopedtekniska tjänster vilket omfattar ansvar för och drift av den ortopedtekniska verksamheten med avseende på måttagning, tillverkning, utprovning, anpassning, modellframställning, reparation och underhåll samt service av ortopedtekniska hjälpmedel. Uppdraget omfattar också konsultservice samt medicinsk, teknisk och administrativ uppföljning av tillhandahållna hjälpmedel i exempelvis olika teamverksamheter som gåskola, habiliteringsteam, diabetesteam, sårvårdsteam och fotteam. Avseende avtalsområde 1 Ortopedteknisk avdelning, ska Leverantören driva ortopedteknisk avdelning (OTA) i köparens lokaler på sjukhus enligt nedan: Region Sörmland: • Mälarsjukhuset i Eskilstuna • Nyköpings Lasarett i Nyköping • Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm Region Västmanland: • Västmanlands Sjukhus i Västerås Uppdraget omfattar följande produktgrupper inom avtalsområde 1: • Extremitetsproteser (Nedre och övre) • Extremitetsortoser (Nedre och övre) • Spinala ortoser • Ortopediska skor och skoinlägg inklusive skoanpassningar • Bröstproteser Anbud ska lämnas för minst ett av avtalsområdena i denna upphandling. Anbud kan lämnas för samtliga avtalsområden i denna upphandling. Köparen avser att teckna upphandlingskontrakt med en (1) leverantör för avtalsområde 1 och en (1) leverantör för avtalsområde 2 enligt ovan. En leverantör som tilldelas upphandlingskontrakt för ett avtalsområde kan även tilldelas upphandlingskontrakt för det andra avtalsområdet. Upphandlingskontrakt tecknas med samma leverantör(er) för båda regionerna. Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, IN IN19-0104, som löper ut 2027-04-30.
Intern identifierare: 1794608-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Formgjutna sitsar
Beskrivning: Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ortopedtekniska tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen avser ortopedtekniska tjänster vilket omfattar ortopedteknisk verksamhet med avseende på måttagning, tillverkning, utprovning, anpassning, modellframställning, reparation och underhåll samt service av ortopedtekniska hjälpmedel. Uppdraget omfattar också konsultservice samt medicinsk, teknisk och administrativ uppföljning av tillhandahållna hjälpmedel. Avseende avtalsområde 2 Formgjutna sitsar, ska Leverantören leverera ortopedtekniska tjänster inom området formgjutna sitsar enligt upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar följande produktgrupper inom avtalsområde 2: • Formgjutna sitsar • Övriga tillhörande produkter enligt prislistan Anbud ska lämnas för minst ett av avtalsområdena i denna upphandling. Anbud kan lämnas för samtliga avtalsområden i denna upphandling. Köparen avser att teckna upphandlingskontrakt med en (1) leverantör för avtalsområde 1 och en (1) leverantör för avtalsområde 2 enligt ovan. En leverantör som tilldelas upphandlingskontrakt för ett avtalsområde kan även tilldelas upphandlingskontrakt för det andra avtalsområdet. Upphandlingskontrakt tecknas med samma leverantör(er) för båda regionerna. Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, IN-IN19-0104, som löper ut 2027-04-30.
Intern identifierare: 1891970-2