487930-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Byggnadsinstallationsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Östra sjukhuset - Barnkliniken Teknisk Upprustning
Referensnummer: FAST 2018-00060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innebär att göra en omfattande upprustning av de tekniska systemen på plan 03–06 i BK höghus på Östra sjukhuset i Göteborg. Syftet är att byta ut tekniska installationer i fastigheten som i flera fall är de ursprungliga från när huset byggdes 1973 och därmed har passerat sin tekniska livslängd. Åtgärderna omfattar följande system och funktioner: el, ventilation, rör, styr, sprinkler, gas, kallelsesignalsystem, brandsäkerhet och byggåtgärder. Ytor som berörs rörs av ombyggnationen, ca 6 500 m² BRA.
Under hösten 2021 genomförs rivnings-, demonterings- och saneringsarbeten på pl 4, pl 5 och pl 6 södra delen som förarbeten. Detaljprojektering pågår och beräknas vara klar sista november 2021.
Förfrågan planeras december 2021, med entreprenadform utförandeentreprenad. Planerad igångsättningstid arbeten prel omgående efter kontraktstecknande. Planerad färdigställandetid juni-2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning, 45343230 Installation av sprinklersystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtgärderna omfattar följande system och funktioner:
• El: i princip samtliga tekniska installationer ersätts.
• Ventilation: nya kanaler, don och spjäll, asbestsanering
• Rör: nytt värmesystem, termostatventiler, tappvattensystem mm.
• Styr: nytt styrsystem, VVS
• Sprinkler: ny central, installation på berörda plan
• Gas behålls, moderniseras.
• Kallelsesignal system – ersättning och renovering
• Brandsäkerhet, nya slingor och brandskåp
• Byggåtgärder: nya undertak, ytskikt efter behov, anslutning förbindelsegångar.