487963-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Landskapsarkitekt.
Referensnummer: 6117-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för landskapsarkitektuppdrag i samband med om-, till- och nybyggnader i beställarens bestånd. Detta innebär bland annat upprättande av markplaneringshandlingar samt VA-handlingar i samband med ny-, om- eller tillbyggnad av skilda typer av hus inom beställarens bestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal konsulttjänst landskapsarkitekt enligt ABK 09.