Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Minnesgåvor 2020
Referensnummer: GNU 2019/131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18500000 Smycken, klockor o. d.
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar minnesgåvor till veteraner inom kommunerna Avesta, Borlänge, Ludvika och Falun samt kommunalförbundet Västerbergslagens utbildningsförbund och bolagen AB Stora Tunabyggen, Fastighets AB Hushagen, Ludvikahem och Ludvika kommunfastigheter AB.
Beställarna vill kunna erbjuda en valmöjlighet för veteranerna i form av flera olika gåvor och därför kommer parallella avtal finnas kring olika minnesgåvor med flera olika leverantörer. Det är veteranen själv som väljer vilken gåva och därmed vilket avtal som gåvan avropas från.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Smycken
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18500000 Smycken, klockor o. d., 34400000 Motorcyklar, cyklar och sidovagnar, 37411000 Vintersportutrustning, 44115400 Taklampor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bergsmanskrona - lampa - Falu kommun
Del nr: 2
Cykel - Falu kommun
Del nr: 3
Guldklockor - Avesta kommun
Del nr: 4