Huvudsaklig CPV-kod 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudsyftet är att bygga ut nya spill- och dagvattenledningar samt att öka ledningsnätets kapacitet för senare anslutningar. Nya serviser ska byggas till befintliga fastigheter. Arbetena kommer till stor del att utföras innanför tillfällig spont. Ny överföringsledning för vatten ska byggas.
Gatusektion kommer till del att byggas om och nya busshållplatser utföras. Vägen ska trafikeras med Malmös nya expressbussar (Malmöexpressen Linje 4). Gång och cykelytor ska byggas om. Träd ska planteras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45213315 Byggnation av busskur, 45213316 Anläggning av gångbana, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen