488034-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar.
Referensnummer: Af-2017/0045 8081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten som efterfrågas avser:
1. Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning
2. Platstolkning: Skrivtolkning
3. Distanstolkning: Teckenspråkstolkning samt skrivtolkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1: platstolkning: teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Stockholm-Gotland.
Del nr: 2
Anbudsområde 2: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Norra Mälardalen.
Del nr: 3
Anbudsområde 3: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Södra Mälardalen-Östergötland.
Del nr: 4
Anbudsområde 4: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Göteborg-Halland.
Del nr: 5
Anbudsområde 5: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Nordvästra Götaland.
Del nr: 6
Anbudsområde 6: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Västra Svealand.
Del nr: 7
Anbudsområde 7: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Södra Götaland.
Del nr: 8
Anbudsområde 8: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Småland-Blekinge.
Del nr: 9
Anbudsområde 9: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Södra Norrland.
Del nr: 10
Anbudsområde 10: Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
Leveransområde Norra Norrland.
Del nr: 11
Anbudsområde 11: Platstolkning: Skrivtolkning, samtliga leveransområden (hela riket).
Del nr: 12
Anbudsområde 12: Distanstolkning: Teckenspråkstolkning samt skrivtolkning, samtliga leveransområden (hela riket).