488061-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Coachning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekolotsar för livsmedelsföretag
Referensnummer: 3.2.11-05701/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på projekt avseende lotsar/coacher för att öka den ekologiska livsmedelsproduktionen. Målgrupp för insatsen är förädlingsföretag som antingen startar ekologisk produktion eller utökar sitt sortiment av ekologiska produkter. De upphandlade konsulterna ska arbeta med att vägleda och lotsa företag till ökad ekologisk produktion. Satsningen ligger i linje med den nationella livsmedelsstrategin och mål för ekologisk produktion.
Upphandlingen vänder sig främst till fristående konsulter, organisationer, regionala aktörer och sakkunniga inom småskalig livsmedelsförädling eller ekologisk produktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen