488062-2022 - ResultatSverige-Norrköping: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Direktupphandling - Förmedling av busstransporter
Referensnummer: 3.2.2-2022-5138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Förmedling av busstransporter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pga situationen i Ukraina (våren 2022) så har avropen från ramavtalet ökat kraftigt under kort tid och hamnat på nivåer som vi inte kunde förutspå och avtalets takvolym slog i taket mycket snabb, ca tre år tidigare än beräknat.
Migrationsverket har med hänvisning till synnerligande brådska, enligt 6 kap 15§ LOU, direktupphandlat ett kort avtal med nuvarande avtalsleverantör. Nytt ramavtal beräknas vara på plats hösten 2022.