488074-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Bokad och krossad sten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halkbekämpningsmaterial samt påfyllnad
Referensnummer: 2020/00064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14212300 Bokad och krossad sten
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora Kommun skall upphandla halkbekämpningsmedel i form av krossat berg 2 - 5 mm, för påfyllnad 15 - 18 ton/tillfälle och inom 36 timmar efter påringning (vardagar räknat). Leveranserna skall gå till utpekade förvaringsplatser inom kommunen.
Anbud skall lämnas på både saltbehandlat material samt icke saltbehandlat material.
Se övriga upphandlingsdokument för detaljer.
Upphandlingen görs i 5 delar:
Del A1-A4 (Stranden, Morkarlby, Hemus, Utmeland, Öna, Långlet)
Del A5-A6 (Noret, Färnäs)
Del B (Våmhus, Oxberg, Gopshus) ev ytterligare områden inom B
Del C (Nusnäs) ev ytterligare områden inom B
Del D (Gesunda, Sollerön) ev ytterligare områden inom D
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A1-A4
Del nr: A1-A4
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14200000 Sand och lera, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211000 Sand, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212110 Grus, 14212210 Blandning av grus och sand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mora Kommun skall upphandla halkbekämpningsmedel i form av krossat berg 2 - 5 mm, för påfyllnad 15 - 18 ton/tillfälle och inom 36 timmar efter påringning (vardagar räknat). Leveranserna skall gå till utpekade förvaringsplatser inom kommunen och till området för denna Del.
Anbud skall lämnas som pris/ton på både saltbehandlat material samt icke saltbehandlat material.
Detta gäller Del A1-A4, (Mora Stranden,Morkarlby,Hemus,Utmeland,Långlet,Öna)
A5-A6
Del nr: A5-A6
Detta gäller Del A5-A6 (Noret, Färnäs)
B
Del nr: B
Detta gäller Del B (Omedelbart behov: B2 Våmhus, B4 Oxberg, Gopshus)
Övrigt område Del B för ev kommande behov under avtalstiden: B1 Bonäs, B3 Säs
C
Del nr: 4
Detta gäller Del C (Omedelbart behov: C4 Nusnäs)
Övrigt område Del C för ev kommande behov under avtalstiden: C1 Vattnäs, Bergkarlås, Risa C2 Fudalen, C3 Garsås
D
Del nr: D
Detta gäller Del D (Omedelbart behov: D1 Gesunda, D3 Sollerön)
Övrigt område Del D för ev kommande behov under avtalstiden: D2 Ryssa, Budsel, D4 Vika, Isunda, D5 Vinäs)