48810-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för städservice
Referensnummer: 19/291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende verksamhetssystem för städservice.
Omfattning
En beskrivning av Jönköpings kommuns behov framgår av bilaga " Omfattning".
Bakgrund
Jönköpings kommun är en av Sveriges tio största kommuner med totalt ca 140 000 invånare.
Verksamhetsservice ingår i Tekniska kontoret och sysselsätter drygt 320 medarbetare.
I uppdraget ingår bl.a. städning av kommunens lokaler vilket i dagsläget omfattar ca 500 000 kvm.
För att möta krav på digitalisering med syfte att öka kundnöjdhet, medarbetarens delaktighet och möjlighet för bättre planering och uppföljning planerar vi att införa ett nytt verksamhetssystem under 2020
Systemet skall fungera som ett verktyg ur tre sammankopplade perspektiv: Kund, medarbetare och ledning och omfatta hela processen från planering till genomförande och uppföljning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen