488241-2023 - ResultatSverige-Lund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster och arkitekttjänster
Referensnummer: 2019-FA000073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har till syfte att säkerställa beställarens behov av byggrelaterade konsulttjänster inom efterfrågade kategorier:
Akustiker, Arkitekt, Brandingenjör, Byggkonstruktör, Elkraftprojektör, Elprojektör, Hissprojektör, Markprojektör, Sprinklerprojektör, Styr- och reglerprojektör och VVS-projektör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71322200 Konstruktion av rörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen