488305-2017 - ResultatSverige-Växjö: Radio- och televisionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabel-TV.
Referensnummer: UH-2017-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92200000 Radio- och televisionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser dels leverans av ett analogt och digitalt grundutbud av program samt ett digitalt basutbud till samtliga lägenheter i Växjöbostäders och Vidingehems fastighetsbestånd dels upplåtelse av fastighetsnäten för leverans av digitala tillvalsutbud till de hyresgäster som önskar köpa sådana.
TV-utbudet skall distribueras i fastigheternas koaxialkabelnät.
Upphandlingen sker gemensamt för Bostadsbolagen men separata ramavtal kommer att tecknas mellan entreprenören och respektive bostadsbolaget.
Den tekniska målsättningen för upphandlingen är att öka det digitala programutbudet, minimera det analoga programutbudet samt öka kapaciteten och driftsäkerheten i nätet. Datatrafik i kabel-TV-nätet är inget krav. Det står anbudsgivare fritt att erbjuda datatrafik i kabel-TV-nätet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kabel-TV.