488315-2019 - ResultatSverige-Gävle: Ultraljudsapparat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustningar
Referensnummer: RS 2019/1075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att köpa 2 st. ultraljudsutrustningar till fostermedicinska mottagningen på Gävle och Hudiksvalls Sjukhus.
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av aktuell utrustning inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt bruk,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på serviceavtal efter utrustningens garantitid,
— Option på ytterligare 4 st. ultraljudsutrustningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen