2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster Strategisk fastighetsutveckling samt projekt-, program- och portföljledning
Beskrivning: Ramavtal avseende konsulttjänster för strategisk fastighetsutveckling och Portfölj-, program-, och projektledning.
Intern identifierare: KS2026/1170
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A-Strategisk Fastighetsutvecklare
Beskrivning: Kommunen avser att genomföra en strategisk analys och utvecklingsprocess för att identifiera framtida utvecklingsmöjligheter inom aktuellt område/projekt. Uppdraget omfattar såväl nulägesanalys som framtagande av strategi, handlingsplan och beslutsunderlag för fortsatt utveckling. Kommunen söker en konsultpartner med dokumenterad erfarenhet av komplexa stadsutvecklingsprojekt i offentlig miljö, med särskild förståelse för kommunala beslutsprocesser, marknadsförutsättningar och ekonomisk analys.
Intern identifierare: A-Strategisk Fastighetsutvecklare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B- Portföljledare, Programledare och Projektledare
Beskrivning: Portföljledaren ansvarar för att säkerställa att rätt projekt, program och utvecklingsinitiativ genomförs för att uppnå organisationens strategiska mål. Rollen ska skapa balans mellan verksamhetsnytta, ekonomi, resurser, risk och genomförandeförmåga samt säkerställa att investeringar prioriteras och genomförs enligt beslutade strategier och investeringsramar. Programledaren ansvarar för att samordna och leda flera relaterade projekt och förändringsinitiativ för att uppnå verksamhetsnytta och strategiska effekter som inte kan uppnås genom enskilda projekt.
Intern identifierare: B- Portföljledare, Programledare och Projektledare