48836-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Byggnads- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - VA- och gatuarbeten
Referensnummer: UH-20-27213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun upprättar en DIS gällande två områden VA- och gatuarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45233124 Anläggningsarbeten för huvudvägar, 45233125 Anläggningsarbeten för vägkorsningar, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2