488409-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverkstjänst
Referensnummer: SK2018-0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Tjänsteområdet Nätverkstjänst. I tjänsteområdet ingår installations- och konsulttjänster samt drift av kommunikationslänkar och Sollentunas kommunikations utrustning.
Beställaren kommer att hålla ett informationsmöte den 13 november 2018 kl 14.30-16:00 i Sollentunasalen, Turebergshuset, Turebergs torg 1 i syfte att ge vägledning i hur upphandlingsprocessen kommer att gå till samt för att leverantörer ska kunna bedöma upphandlingens art och omfattning och därmed kunna ta ställning till om de ska ansöka om att få delta i förfarandet. Leverantörer som önskar närvara behöver ej anmäla sig i förväg för att få delta.
Sollentuna kommun kommer att svara på frågor ställda i upphandlingssystemet angående ansökan fram till och med 2018-11-27.
Ni ombeds att först läsa dokumentet 00 Ansökningsinbjudan.
De dokument som reglerar första steget består av följande handlingar:
— Ansökningsinbjudan
— Ansökningsformulär
— Sanningsförsäkran
Övriga dokument är hänförliga till steg 2 o
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Övriga dokument är hänförliga till steg 2 och är Preliminära dokument. Syftet med att publicera det Preliminära tjänsteleveransavtalet inklusive dess bilagor redan under första steget – ansökningsfasen är att intresserade leverantörer ska kunna bedöma upphandlingens art och omfattning och därmed kunna ta ställning till om de ska ansöka om att få delta i förfarandet.