488423-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Färgelanda: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stora Livsmedelsupphandlingen
Referensnummer: UH-2021-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Säffle, Åmål, Mellerud, Färgelanda, Dals-Ed  och Bengtsfors inbjuder Er att lämna anbud på stora livsmedelsupphandlingen. Avropande enheter är omsorg, skola och förskola i upphandlande kommuner.
Kommunerna tecknar även andra avtal gällande livsmedel, t ex. färskt kött och chark, färsk fisk, mejerivaror, ägg, färska grönsaker, frukt, potatis, bröd och bakverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vår beräknade totala volym för samtliga kommuner beräknas uppgå till ca: 35 000 000 SEK per år.
Beställaren kan inte garantera att avrop kommer att uppgå till någon viss volym under ramavtalsperioden. Avrop från detta ramavtal sker utifrån beställarens behov.