488461-2023 - ResultatSverige-Linköping: Tjänster avseende värmeisolering av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Isoleringsarbete
Referensnummer: 23/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser isoleringsarbete på Tekniska verkens anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45320000 Isoleringsarbeten, 45321000 Värmeisoleringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge Katrineholms fjärrvärmeverksamhet
För närvarande utreder Vattenfall Värme och Beställaren förutsättningarna för att sinsemellan byta fjärrvärmeverksamheterna i Motala/Askersund respektive Katrineholm. Båda företagen bedömer att en möjlig affär kan bidra till att stärka fjärrvärmen i respektive region. Parterna räknar med att en affär kan genomföras under 2023.
Se även pressrelease: https://via.tt.se/pressmeddelande/vattenfall-och-tekniska-verken-utreder-agarbyte-av-fjarrvarmeverksamheter?publisherId=2746664&releaseId=3333205
Syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för isoleringsarbete och därmed säkra resurser för underhållsarbeten såväl som akuta arbeten på Beställarens kraftvärmeverk.
Omfattning
Upphandlingen avser rangordnat ramavtal gällande planerade och akuta isoleringsarbeten vid nyinstallation, revisions - och underhållsarbeten med tillhörande tjänster och material i Tekniska verkens i Linköping AB (publ) anläggningar i Östergötland samt Katrineholm.
Arbeten som kan förekomma är:
Rivning och avisolering av trycksatta anordningar såsom tryckkärl (pannor, ventiler, pottor, värmeväxlare, cisterner etc) med tillhörande rörsystem för tex. ånga, kondensat och kemikalier.
Isolering av VVS, VA och ventilationskanaler.
Byte av blöt isolering
Brandtätningar
Återställning av tidigare utförda rivningsjobb i anslutning till uppdragets utförande
Plåtarbeten kopplade till ovanstående
Sanering av asbest eller annan sanering för uppdragets utförande ska hanteras (Obs! behöver ej utföras) av Leverantören och faktureras Beställaren. För de fall Beställaren har avtal eller kommer att ha avtal avseende detta ska dessa användas av Leverantören.
Arbete på väg och TA plan krävs för vissa jobb inom fjärrvärme och fjärrkyla ( gäller Anbudsområde 1)
Städning av kammare vid behov i anslutning till uppdragets utförande. ( gäller Anbudsområde 1)
Ytterligare arbeten vilka ej är uppräknade enligt ovan kan tillkomma.
Anbudsområde 1 Östergötland, Uppskattad volym är cirka 3 miljoner/ år
Anbudsområde 2 Katrineholm, uppskattat volym är cirka 150 000 kr/år
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.