488528-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering.
Referensnummer: 2017-13311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänna Reklamationsnämnden (ARN) har för avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal gällande underhåll, support, utveckling samt uppgraderingar av befintligt dokument- och.
Ärendehanteringssystem Ida Infronts iipax Permission, som tidigare har upphandlats av myndigheten. Systemet innehåller diarieföring, ärendehantering, dokumenthantering, mallhantering, rapporter, gallringsfunktion, sammanträdeshantering samt flera specialutvecklade funktioner. Genom den tidigare upphandlingen har ARN obegränsad ägande- och nyttjanderätt till köpta licenser. För att tillhandahålla efterfrågade tjänster krävs full tillgång till systemets utvecklingsmiljö och dess källkod, samt erfarenhet och kunskap kring ärendehanteringen inom statliga myndigheter och i synnerhet den specifika verksamheten inom ARN. Ida Infront är idag befintlig leverantör och ARN genom kontroll på marknaden funnit att endast denna leverantör kan tillhandahålla efterfrågad tjänst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ärendehanteringssystem, Ida Infronts iipax Permission, som tidigare har upphandlats av myndigheten. Undantag från annonserad upphandling motiveras med tekniska skäl och ensamrätt enligt 6 kap. 14 § lagen 2016:1045 (LOU). ARN har för avsikt att ingå avtal med en avtalsperiod om ett (1) år och option på tre (3) årsvisa förlängningar.
ARN kommer att beakta en avtalsspärr om tio (10) dagar från det att annonsen har publicerats.