488545-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal busstransporter med chaufför
Referensnummer: 3.3.2-549/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Gemensam upphandling för förvaltningar och bolag i Stockholms stad av ramavtal för busstransporter med chaufför
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att skapa ramavtal för busstransporter med chaufför som ska underlätta för deltagande förvaltningar och bolag och dess enheter att på ett enkelt och rätt sätt boka bussar.
Allmänna förutsättningar
Resor kommer till största del att genomföras inom Stockholms-/, Mälarregionen samt till resmål lite längre bort i Sverige
Avtalsperiod
Avtal avses tecknas för perioden 1.4.2019, eller datum då avtal undertecknas, – 31.3.2021, med möjlighet till förlängning två år med ett år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att skapa ramavtal för busstransporter med chaufför som ska underlätta för deltagande förvaltningar och bolag och dess enheter att på ett enkelt och rätt sätt boka bussar med chaufför för säkra transporter till och från olika typer av aktiviteter.
Resor kommer till största del att genomföras inom Stockholms-/, Mälarregionen* (bl.a. Skansen, olika museer, Mariefred, Kolmården, friluftsområden och andra aktiviteter inom Stockholms-/, Mälarregionen etc.) samt till resmål lite längre bort i Sverige (skidresor, studieresor till andra städer i landet etc.). Fördelningen mellan resor i närområdet och mer långväga resor är svåra att bedöma men en grov uppskattning är ca 80 % resor kan komma att ske i Stockholms-, och Mälarregionen och ca 20 % kan komma att vara resor i övriga Sverige (utanför Stockholms-, och Mälarregionen).
Beställare ställer höga krav på punktlighet då personal som deltar vid utflykter och resor ofta inte har så stora möjligheter att agera vid oförutsedda händelser som kan uppstå om avtalad busstransport inte infinner sig i tid.
* Stockholms-/, Mälarregionen omfattar områdena inom Stockholms, Uppsala, Sörmlands, Västmanlands och Örebro landsting.
Avtal avses tecknas för perioden 1.4.2019, eller datum då avtal undertecknas, – 31.3.2021, med möjlighet till förlängning två år med ett år i taget. Förlängning ska ske av beställare senast tre (3) månader innan avtalets utgång.
Elektroniskt anbudsförfarande
Serviceförvaltningen inom Stockholms stad använder elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign för upphandlingen. Anbudsgivare som vill delta i upphandlingen ska lämna in elektroniskt anbud via systemet.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom registrering på "Upphandling ramavtal busstransporter med chaufför www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud.
Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet kan ni kontakta TendSigns support på 013-47 47 520, öppettider för supporten 08:00-17:00. E-postadress: tendsignsupport@visma.com
För företag under bildande (som ej har organisationsnummer) erhålls inloggning till TendSign genom att kontakta TendSigns support på 013-47 47 520
Observera! Bifogade filer som anbudsgivaren skall fylla i måste laddas ned, fyllas i, sparas om, döpas/namnges med ursprungligt "bilaga namn" och slutligen bifogas det elektroniska anbudet.
Anbudspris
Pris ska lämnas på helheten. Pris på efterfrågade tjänster lämnas enligt anvisning under punkt 1.7.8. Observera att lämnat pris också utgör den ersättning som kommer att utfalla efter överenskommen och utförd tjänst inom området "Stockholms-/, Mälarregionen" samt övriga Sverige.
Anbudstidens utgång
Anbudet ska vara skrivet på svenska och lämnas elektroniskt via tendsign.com senast kl. 23:59 den dag som angetts som sista anbudsdag. Observera att den upphandlande myndigheten inte har möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Observera att om inte samtliga i förfrågningsunderlaget begärda uppgifter lämnas så kan detta medföra att den upphandlande myndigheten måste utesluta anbudet.
Sista anbudsdag:
5.12.2018
Anbudets giltighetstid
Avgivet anbud ska vara bindande till och med: 30.7.2019