Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelse/Högskola
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patent- och immaterialrättskonsulter
Referensnummer: C 2018-0518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79120000 Rådgivning avseende patent och upphovsrätt
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för patent- och immaterialrättskonsulter. Avrop från ramavtalet ska även kunna göras av Stiftelsen Chalmers tekniska högskola och Chalmers Ventures.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tre huvudsakliga kompetensområden:
Mekanik och bygg
Kemi och Life Science
EIektronik och IT
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Varje område utvärderas för sig och Chalmers avser att teckna ramavtal med tre leverantörer per område.