488553-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Eskilshems vård och omsorgsboende.
Referensnummer: TK 16.099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser drift av Eskilshems vård- och omsorgsboende. särskilt boende benämns vård- och omsorgsboende i Eskilstuna kommun. Verksamheten är avsedd för personer med en diagnostiserad demenssjukdom, eller demensliknande beteende. Behovet av omvårdnad, tillsyn, trygghet, stöd och samvaro är stort, både socialt och medicinskt hos dessa personer och de har stort behov av kontinuitet och personcentrerad omvårdnad. Boendet består av 70 lägenheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen