488579-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster och anläggningstransporttjänster
Referensnummer: UH-2017-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun bjuder härmed in anbudsgivare att lämna anbud inom rubricerad upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal för anläggningsmaskintjänster (inklusive förare) för mindre gatu- och parkdriftsarbeten samt ramavtal för last- och schaktbilstransporttjänster (inklusive förare) för allt förekommande schaktbilsarbete, som t.ex. transport av grus och sand, schaktmassor och containrar.
Fordon och maskiner som kommer att avropas är bland annat lastbilar, hjullastare, väghyvlar, band och hjulburna grävmaskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anläggningsmaskintjänster.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anläggningstransporttjänster.
Del nr: 2